5 praktických tipů pro chov hlodavců
Obsah článku
Někoho blízkého oslnil hlodavec a vy budete muset zařídit, aby se měl u vás doma dobře? Činčila, osmák, křeček, morče, králík a jiní mazlíčci se často stávají součástí lidských domovů. Je však dobré vědět, jak se o ně dobře postarat a co potřebují k bezproblémovému žití.
Tip 1:
Klec pro morče, osmáka, křečka či jiného hlodavce musí být dostatečně velká. Vybírejte podle velikosti zvířete v dospělosti. Zajímejte se také o pevnost drátu a materiál podlahy. Musí jít o kvalitní materiály, protože jinak bude mít váš mazlík brzy domov pěkně prokousaný. Hlodavci vyžadují dostatečný prostor na běhání a hraní, proto počítejte s rozměry minimálně půl metru na délku.
Tip 2:
Osmáci milují poškrabání za ouškem nebo na bříšku. V ruce se jenom jemně přidržují a netisknou. Vyhněte se chytání za ocas, protože může upadnout. Nejlepší hračkou pro ně bude jiný osmák! Hlodavci se obecně doporučují kupovat dva najednou, ne samostatně po jednom kusu. Ale i hračky potřebují, protože hraní milují. Neodepřete jim tedy potěšení, v chovatelských potřebách najdete mnoho prima tipů na hrátky pro křečky, činčily, osmáky, morčata atd.
Tip 3:
Hlodavci si musí brousit své zuby. Postačí jim větvičky z ovocných stromků, z vrby i tvrdé pečivo. Chovatelské potřeby však nabízí i různé pamlsky a obrušovadla speciálně pro hlodavce. Můžete je tedy potěšit chutným a praktickým dárkem.
Tip 4:
Klec potřebuje podestýlku. Pro hlodavce jsou nejvhodnější piliny, ale může jít i o noviny nebo písek. Králíčci se spokojí i s toaletkou s peletkami v rohu klece a zbývající část můžete vyplnit kartonem nebo kobercem.
Tip 5:
Tloustnutí hlodavců nejčastěji vede ke zdravotním potížím a ke kratšímu životu. Potrava musí být speciální pro hlodavce – různé směsi a pamlsky seženete například v obchodě Zoo mix. Pořiďte pevnou a odolnou misku. Vodu dávejte pomocí napáječky na vodu, protože ta se nedá snadno převrhnout.