Automatický zavlažovací systém a jeho instalace
Obsah článku
Pokud vás baví zahradničení, chcete mít zahradu upravenou a trávník zelený, potřebujete k jejich údržbě užitečné pomocníky, třeba automatické zavlažování.
Zavlažovací systém je automatický a plánuje se pomocí řídící jednotky nebo hodin. Malou krabičku snadno napojíte na kohoutek nebo na vodárnu. Řídící jednotka se liší kapacitou, tedy počtem jednotek, které zvládne ovládat. Analogové hodiny nastavíte manuálně. Počítač řídí i 5 rozvodných větví a každou z nich spouští zcela nezávisle na sobě, jindy a v jiné míře. Zavlažovací systém se hodí na každou zahradu.
Zavlažovací systém ušetří práci i čas
Můžete si rozdělovat dle potřeby jednotlivé zavlažovací větve vybavené elektromagnetickými ventily, které bude ovládat řídící jednotka. To vyžaduje pečlivé a odborné položení kabelů. Na dvě až tři zavlažovaná místa na zahradě stačí i jednodušší hodiny. Pak už si jen zvolíte typ zadešťovače, kapače nebo senzory na déšť a vlhkou půdy. Můžete tak v rámci mikrozávlahy zalévat terasu, předzahrádku i travnatý dvorek nebo naopak velkou plochu zahrady, záhonů či trávníku. Efektivní automatické zavlažování umí pravidelně zalévat i skleník.
Automatické zavlažování na zahradu i trávník
Výstup z automatické vodárny si snadno rozdělíte rozbočovači na více větví, pak připevníte analogové hodiny například do skleníku a chytrou elektronickou jednotku s možností výstupu více větví doplníte dešťovým a půdním senzorem vlhkosti. Ve skleníku, kde neprší, stačí nastavit interval a délku zalévání. Můžete si vybrat rosič umístěný pod střechou, řadový kapač a na záhon i rozprašovač. Na trávník se hodí turbínový zadešťovač, který pokryje i 200 m2. Automatické zavlažování trávníku jej udrží v dobré kondici. Intervaly zalévání si v tomto případě rozdělte kvůli potřebnému tlaku, aby se zalévání nespouštělo ve stejném časovém úseku.