Inspirace na dovolenou … aneb cestujeme po Maltě
Obsah článku
Dopravovat se po Maltě autem není nic moc příjemného. Maltu propojuje pouhých 2000 km silnic, které jsou rozdílné kvality. Dodnes se tu jezdí vlevo, což je jeden z pozůstatků mnohaleté britské nadvlády. Na tak malý ostrov je tu příliš mnoho aut, což vytváří každodenní dlouhé kolony na silnicích, zejména ve městech, která před staletími rozhodně nebyla konstruována pro automobilovou dopravu, takže jsou příliš úzké a je v nich málo prostoru pro parkování. Velké procento aut jezdících na Maltě je poněkud staršího data, což vytváří smog nad ostrovy.
Autobusy
Maltské autobusy mají svůj vlastní specifický vzhled a většinou jsou stylizovány do žluté, na ostrově Gozo pak do šedé barvy. Představují poměrně levný způsob dopravy. Jízdenky se většinou kupují přímo v autobuse. Jízdné je odstupňováno podle vzdálenosti, typu vozidla, věku (sleva pro děti do 10 let) a dne (o víkendech je jízdné dražší). Nabízí se zde speciální nabídka turistického jízdného, které je možné zakoupit na dobu 1-7 dnů, které platí pro veškerou autobusovou dopravu ve státě. Nejsnáze ho koupíte přímo na letišti či ve velkých turistických centrech.
Cestování autobusem na Maltě je však samo o sobě pěkným dobrodružstvím. Jako klimatizace tu fungují stále otevřené dveře, a když chce vystoupit, musíte zatahat za šňůru, která rozezvoní zvon u řidiče. Autobus často jen přibrzďuje, místo aby zastavil, tak dávejte dobrý pozor a nepropásněte příležitost k vystoupení.
Lístek na autobus si pečlivě uschovejte během celé cesty, neboť místní dopravní prostředky se revizory jen hemží.
Vlaky
Zajímavostí je, že železnice na Maltě fungovala pouze mezi léty 1883 a 1931. Nechali ji tu vystavět Britové a i přes svou někdejší vytíženost ji dnes zcela nahradily autobusy. Cesta tehdejších vlakem trvala asi půl hodiny a spojovala hlavní město s Florianou, Birkirkarou, Attardem a Mdinou. Zbytky jediné dráhy, která tu kdy byla v provozu, je možné vidět u města Mdina. V bývalé stanici je dnes zřízena restaurace.
Taxi
Cestováním taxíkem většinou turisté využívají, pokud nechtějí čekat na autobus nebo pokud se chystají do míst, kam veřejná doprava moc nejezdí. Na ceně je lepší dohodnout se předem, i když by měla plně vycházet z taxametru. Velmi cenově nevýhodné je pak zejména čekaní taxíku.
Půjčovny
K půjčení automobilu či motorky je třeba váš řidičský průkaz. Nejnižší věková hranice pro zapůjčení je 21 let, daleko méně ovšem zaplatíte, pokud je vám mezi 25 a 70 lety. Půjčovny jsou koncentrovány zejména v turistických centrech, kde jsou většinově k dispozici auta s řízením napravo. Dejte velký pozor na to, že benzínové pumpy nemají takovou otevírací dobu, na kterou jsme zvyklí tady v republice, takže se doporučuje ihned po půjčení auta načerpat plnou nádrž.
Na Maltě se dají půjčit i kola, v sezóně je ovšem cestování na nich velmi úmorné a vyčerpávající. Hlavním město také láká své návštěvníky projížďkou na bryčce tažené koňmi.
- Nejvyšší povolená rychlost v obci: 40 km/hod
Nejvyšší povolená rychlost mimo obec: 64 km/hod
Doprava mezi ostrovy
Nejsnazší způsob dopravy mezi ostrovy Malta a Gozo je lodní doprava. Z přístavu lodě vyplouvají každou hodinu a cesta trvá necelou půl hodinu. Větší dobrodružství poskytuje cesta vrtulníkem, jejíž délka je pouhých 10 minut. Nevýhoda je ovšem v tom, že jízdní řád je velmi proměnlivý a nelétá se tak často jak bychom si to asi představovali.
Cesta na Comino je pouze jediná možná, a to lodí. Z obou větších ostrovů však loď vyplouvá několikrát denně. Zde se nabízí buď pouze přímá cesta a tam a zpět, a nebo se tu naskytuje možnost okružní plavby podél pobřeží.