Investice do zlata si svou hodnotu udrží
Obsah článku
Přemýšlíte, do čeho uložit své volné finance? Pak hledejte komoditu, která bude odolná proti inflaci a svou hodnotu neztrácí ani časem.
Obvykle bývá ve hře zlato nebo stříbro. Ovšem při nákupu prvního drahého kovu neplatíte DPH, takže své finance nijak neumenšujete. A nezáleží na tom, kolik zlatých slitků si pořídíte.
Zlaté cihličky nejsou jedinou volbou
Ale dost možná vás vlastnictví obyčejných zlatých slitků nebo zlata, označeného sériovým číslem, jednoduše neláká. Chcete-li zakoupit zlato v diskrétnější podobě, musíte se uchýlit k jiným prostředkům. A to nejlépe k těm, neoznačeným sériovým číslem. Hledáte skutečnou jedničku na trhu? Pak zvolte zlaté mince Wiener Philharmoniker. A kde je sehnat? Ve všech dobrých e-shopech. Právě v nich jsou k mání zcela nové mince ročníku 2021.
A rozhodně mají své osobité kouzlo. Jsou opravdu krásné a po všech stránkách nedotčené. A mají navíc i další výhodu – můžete si je totiž koupit opravdu jen za cenu zlata. Vaše investice bude tedy stejně hodnotná, jako u výše zmíněných zlatých slitků.
České dukáty se sběratelskou hodnotou
Pokud však nechcete žádné no-name mince a místo toho byste se rádi svezli na vlně patriotismu, pak máte možnost. Stačí jen sáhnout po zlatých dukátech. Poptávka po nich je na našem trhu dlouhodobě stabilní, a to mimo jiné i proto, že vám mohou navíc nabídnout i ceněnou sběratelskou hodnotu. K mání jsou totiž obvykle jen v omezeném nákladu. Ty nejmenší série mívají například jen několik set kusů.
Hledáte lídra na trhu? Tak tím jsou rozhodně svatováclavské dukáty. Právě ty si oblíbili patrioti z celé země, akcentující národní charakter těchto dukátů. Vázány na tradici však nejsou jen názvem. Naopak. Dodnes se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, zavedené už před mnoha sty lety. Osobně ji totiž ustanovil už před mnoha sty lety osvícený český panovník a římský císař Karel IV.
Oproti dnešním dukátům mají jen jednu výjimku. Tehdy se totiž razily trochu jinak, tedy co do suroviny. Bylo totiž použito výhradně zlato, těžené na našem území (v dnešním Jílovém u Prahy). Dnes je už původ zlata čistě zahraniční, to však svatováclavským dukátům na jejich kouzlu nijak neubírá.
V ČR rádi nakupují i zahraniční investoři
Poptávka po zlatě díky ekonomické nestabilitě v poslední době stále roste. A ani na Slovensku není situace jiná. Na zdejším trhu však lze pozorovat jedno významné specifikum – slovenští klienti totiž velmi rádi nakupují zlato v Čechách. Vede je k tomu především finanční stránka celé věci. Na českém trhu je totiž nákup této komodity často velmi výrazně levnější, než u domácích slovenských firem. A díky otevření hranic a pokročilé technice nepředstavují tyto operace již žádný problém.
Bankovní poplatky, které dříve mezistátní převody peněz značně prodražovaly, jsou již několik let jen opravdu zanedbatelnou korunovou položkou. Vzájemným obchodům tedy rozhodně nestojí nic v cestě. Ale ještě jednu odlišnost slovenského trhu bychom našli. Je na něm totiž pozorovatelný trvalý zájem o nákup zlatých cihliček v úctyhodné velikosti. Konkrétně jde o ty ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. V ČR se však na piedestal dostávají i slitky mnohem menší (často pouze o váze jednoho gramu), které jsou vhodné i pro ty nejmenší investory.
Zlato můžete nakoupit on-line i osobně
Většina slovenských investorů vyhledává samozřejmě obchody, které jsou situovány co nejblíže západní hranice země. A právě pro ně mají specialisté ze stránek Zlatovna, kteří na trhu působí už od roku 2003, šikovně umístěnou prodejnu i na Moravě ve Vsetíně s vynikající dopravní dostupností. Další pak najdete v pražském Obecním domě, případně můžete zlato diskrétně zakoupit i přes e-shop. Vůbec nic na tom není.