Poruchy příjmu potravy jsou v populaci časté. Dokážete rozeznat varovné signály?
Obsah článku
Mezi dospívajícími ve věku od 15 do 17 let se v posledních letech stále navyšuje počet těch, kteří trpí některou z poruch příjmu potravy. Ať už jsou na vině sociální sítě nebo třeba školní prostředí, tyto psychické nemoci je nutné začít léčit dříve, než bude pozdě. Dokážete rozeznat některé z varovných signálů?
Znáte všechny typy poruch příjmu potravy?
Mezi poruchy příjmu potravy neřadíme pouze anorexii a bulimii, ale také psychogenní přejídání, ortorexii a drunkorexii. Zatímco anorexie a bulimie jsou ve společnosti poměrně dobře známé, o psychogenním přejídání a dalším poruchám příjmu potravy nesmýšlíme jako o nebezpečných. Ovšem závislost na jídle, alkoholu a dietách (drunkorexie) a posedlost zdravou stravou (ortorexie) jsou rovněž životu nebezpečné.
Jak rozpoznat poruchu příjmu potravy
Jak poznat, že někdo ve vašem okolí trpí poruchou příjmu potravy? Zaměřte se u daného jedince na následující:
- neustále mluví o jídle,
- pořád na jídlo myslí,
- má nízkou sebedůvěru,
- pochybuje o sobě,
- často se zmiňuje o své postavě a váze a není spokojen se svým vzhledem.
Pokud jste si všimli toho, že jedinec má k jídlu vyloženě negativní vztah nebo jste ho neviděli jíst, i to by mělo být varovným signálem.
Jak se poruchy příjmu potravy dají léčit?
Přesvědčit pacienta trpícího některou z PPP o tom, že je nemocný a měl by vyhledat lékařskou péči, může být někdy náročné. Daný člověk si totiž často neuvědomuje, že jeho posedlost a nezdravý vztah k jídlu se dají označit za nemoc. Ovšem k léčbě poruchy příjmu potravy lze využít některou z psychoterapeutických metod a z otroctví jídla se lze úspěšně osvobodit.
Máte ve svém okolí někoho, o kom se domníváte, že by mohl trpět některou z poruch příjmu potravy? Sledujte varovné signály a možné příznaky, a pokud se vaše domněnka potvrdí, neváhejte zakročit a daného jedince přesvědčte o tom, že by se měl začít léčit.