Energetickou náročnost domácnosti lze snížit i investicí do udržitelnosti. Jaká řešení vám pomohou ušetřit tisíce ročně?
Obsah článku
Energetika a udržitelnost jsou dvě slova, která jsou v posledních letech čím dál tím často vyslovována společně. Může za to nejen rostoucí cena plynu a elektřiny, ale i potřeba snížit energetickou náročnost většiny domácností. Toho lze dosáhnout pouze efektivními řešeními jako jsou tepelná čerpadla či energeticky nenáročné stavby, s nimiž dokážou domácnosti ušetřit i tisíce korun v rodinném rozpočtu.
Úspora energií nemusí být vždy věda
Velká část lidí si často láme hlavu s tím, jak ušetřit na energiích, přičemž se nebojí investovat nemalé částky do řešení, které pro ně v danou chvíli nemusí být efektivní. Znatelné úspory energií přitom lze dosáhnout i pouhým zhasínáním, vypínáním spotřebičů či zbytečným nepřetápěním místnosti. S takovým šetřením navíc můžete začít kdykoliv a postupně na něj přivykat celou domácnost.
Vhodný je například i nákup energeticky úsporných žárovek, s nimiž lze spotřebu energie snížit i o desítky procent. Zajímavé tipy na úsporu energií nabízí také web E.ON Energy Globe, kde se každý rok pořádá soutěž o nejlepší projekt zabývající se udržitelností, energeticky nenáročnými řešeními a také ekologií. Narazíte tu ale také na zajímavé články, v nichž se dočtete zajímavé tipy na to, jak dosáhnout udržitelnosti ve své domácnosti.
Z dlouhodobého hlediska je lepší investovat do udržitelnosti
Pokud chcete, aby byla vaše domácnost opravdu energeticky nenáročná, měli byste dlouhodobě investovat do rozvoje svého domova. Jako zdroj inspirace lze využít již zmíněný web, ale i další projekty, jejichž cílem je edukace v oblasti ekologie a udržitelnosti. Ve většině případů se však setkáte s řešeními, jako je instalace tepelného čerpadla, pořízení rekuperace či montáž vlastní fotovoltaické elektrárny. V každém případě je však nutné zohlednit i stáří dané nemovitosti, přičemž vždy prvním krokem by měla být investice do kvalitního zateplení.