Proč si pořídit světla s pohybovým senzorem?
Obsah článku
Osvětlení ovládané pomocí pohybového senzoru je pohodlná a příjemná varianta, která plně nahrazuje manuální vypínač. V mnoha případech dokonce oceníte automatické rozsvícení a vypnutí. Kdy je nejvhodnější pořídit si osvětlení s pohybovými senzory, do jakých prostor se takové řešení hodí a kdy je to naopak nevhodné? To všechno se dozvíte v tomto článku, kde vám poradíme i několik tipů na využití světla s pohybovým senzorem do interiérů nebo exteriérů.
Ovládání osvětlení, na které nemusíte sáhnout
Pohybové senzory jsou výborné v tom ohledu, že pro rozsvícení nemusíte hledat a pouštět žádný vypínač. Stačí pouze projít okolo a aktivovat senzor, který automaticky rozsvítí světlo. V případě, že máte plné ruce nebo se vám potmě nechce hledat vypínač na druhé straně místnosti, stačí jednoduše máchnout rukou do vzduchu nebo udělat o krok navíc a světlo se samo rozsvítí. Jedná se o velmi efektivní možnost, jak účinně zapínat zdroj osvětlení bez námahy.
Když není možné umístit mechanický vypínač
Někdy nám estetické nebo funkční důvody nedovolují umístit na vhodné místo skutečný vypínač a právě v této chvíli nastupují světla, která se ovládají pomocí pohybových senzorů. Nemusíte tak řešit, jestli se vypínač bude hodit do místnosti nebo jestli je možné umístit na dané místo vývod, do kterého bude možné připojit vypínač.
Nikdo vás nepřekvapí
Díky pohybovému senzoru zajišťuje osvětlení zároveň jakýsi bezpečnostní systém. Pokud takto ovládané světlo umístíte například ke vchodovým dveřím, budete vždy vědět o každém pohybu a tak vás nepřekvapí, pokud se najednou ozve zvonek nebo klepání na dveře. Zároveň rozsvícení světla může vyděsit případné zloděje, kteří rozhodně nestojí o to, aby je někdo viděl v plném světle.
Osvětlení venkovních prostor
Svícení s použitím pohybových senzorů se hodí na zahradní prostory pro osvícení okolí domu, garáže, dílny nebo podobných prostor. Když ve tmě jdete například do garáže, snadno najdete cestu, otevřete zámek nebo budete moci přenést věci bez toho, abyste museli nosit baterku nebo pátrat po vypínači. Pro venkovní osvětlení se hodí například reflektory nebo jiná výraznější světla s delším dosahem, která dokážou osvětlit větší plochu. Zajímavá jsou například čidla určená pro noční orientační osvětlení, která se hodí například na příjezdové cesty nebo pro pohyb na větším prostranství.
Kdy světla ven nedávat
Tento typ osvětlení se nehodí v situacích, kdy máte domácí zvíře, které žije venku. Při umístění světla s pohybovým senzorem před vchodové dveře hrozí, že kdykoliv například pes projde kolem, světlo se rozsvítí. Po chvíli by vás začalo blikající světlo otravovat, takže pokud je tu něco, co by mohlo neustále bezdůvodně aktivovat senzory, je dobré takové osvětlení nepořizovat. Stejně tak je nutné dbát při pořizování a montáži pohybových čidel na to, aby byla umístěná na vhodném místě a nedocházelo tak k náhodnému aktivování například procházením lidí na ulici.
Využití v interiéru
V interiéru využijete pohybové senzory, které aktivují světlo například na chodbách nebo místnostech, kde trávíte méně času. Velmi oblíbené je umisťování těchto světel do spíží, kde nebudete muset s plnými rukami hledat vypínač a zhasínat. Automatické osvětlení se dá využívat například i na záchodě, na schodech nebo na chodbě. Automatické rozsvícení světla ve vnitřních prostorách navíc působí velmi elegantně a budí dojem promyšleného a chytrého bydlení s maximálním ohledem na funkčnost.
Úspora energií
Svícení využívající pohybové senzory nabízí i úsporu energií, kdy nehrozí, že by světla zůstala dlouho rozsvícená. V případě potřeby se aktivují pouze na zvolený interval a následně se sama vypnou. Nehrozí tedy, že by například děti nechaly celý den svítit světlo.
Další inspiraci pro osvětlení vnitřních i venkovních prostor můžete čerpat přímo na stránkách prodejce.